Trápia vás žlté zuby? Ako sa o ne starať, aby boli biele

Zuby krásne, zdravé a biele. Taká je predstava väčšiny z nás o vlastných zuboch. Prečo sa nám to však v mnohých prípadoch nedarí, aj keď si ich umývame 2x denne a každý rok navštevujeme zubného lekára a dentálnu hygienu? V tomto článku sa dozviete faktory, ktoré spôsobujú zmenu farby zubov a dozviete sa, ako si ju čo najdlhšie udržať prirodzene bielu.

beautiful-happy-fair-haired-european-woman-points-index-fingers-mouth-forces-cheerful-smile-shows-perfect-white-teeth-wears-green-jumper-being-good-mood-isolated-purple-background.jpg

zdroj obázku: freepik.com

Vyššie sebavedomie vďaka bielemu úsmevu

Úsmev je veľkým zdrojom sebavedomia, a preto je dôležité sa oň poctivo starať.

Dôkladné čistenie zubov s použitím zubnej pasty a ústnej vody nestačia. Odporúča sa používať aj medzizubné kefky, či zubnú niť, pretože práve medzizubné priestory, kde sa hromadí jedlo, sú náchylnejšie na tvorbu zubných kazov.

Dôležité sú aj pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieny aspoň 1x ročne. Pozor, ešte to nie je všetko, sú to len niektoré z vecí, ktoré môžeme urobiť, aby náš úsmev stále žiaril. Lepšie sa pozrime aj na našu stravu.

Máte radi kávu?

Káva, nápoj bez ktorého si mnohí z nás nedokážu predstaviť svoj deň. Žiaľ, práve káva obsahuje zložky - taníny, ktoré sa rozkladajú vo vode a spôsobujú žltkastézafarbenie našej skloviny.

Takisto je tomu aj pri čiernom a zelenom čaji a šťavách s vysokým obsahom pigmentu. Ani víno nie je nápomocným k udržaniu belosti zubov. Zubná sklovina je kvôli nemu citlivejšia a náchylnejšia na zafarbenie od iných pokrmov. (1) U jedla sú to napríklad rôzne omáčky, korenie (kurkuma), kečup a bobuľovité ovocie, ako sú napr. čučoriedky, čerešne či černice. (4)

Samozrejme nemusíme sa teraz nadobro rozlúčiť s týmito obľúbenými nápojmi – úplne postačí ak ich trochu obmedzíme a budeme sa viac venovať starostlivosti o čistenie zubov.

757.png

zdroj obrázku: instagram Curasept Worldwide

Vek, ale aj genetika

Časom sa naša biela sklovina opotrebováva a začína sa odkrývať žltý dentín pod ňou. Na farbu zubov má vplyv aj genetika, ktorá určuje ich pôvodnú farbu a vývoj v priebehu času. Gény ovplyvňujú priehľadnosť zubov a hrúbku skloviny, čo rozhoduje o ich konečnej farbe. (2)

Lieky a ochorenia

Lieky môžu tiež spôsobiť zmenu odtieňa zubov. Toto zafarbenie môže byť vnútorné alebo vonkajšie.

Pri vnútornom zafarbení sú zuby ovplyvnené niektorými liekmi a fluoridovými doplnkami najmä počas rastu zuba, čo môže byť zvlášť viditeľné u detí. Vonkajšie zafarbenie zubov spôsobené liekmi sa prejavuje škvrnami, ktoré môžu byť buď kovové alebo nekovové, v závislosti od užívaných liekov.

Kovové škvrny môžu byť spôsobené doplnkami železa alebo ústnymi vodami s obsahom medi. Je dôležité venovať pozornosť obsahu ústnej vody a zabezpečiť, aby neobsahovala škodlivé zložky, ako sú soli medi. (3)

Za zafarbením stoja niekedy aj ťažké ochorenia, napríklad pacienti s rakovinou, ktorí majú za sebou chemoterapiu - tá spôsobuje v ich tele chemické reakcie. (4)

57.png zdroj obázku: Free Photo | Free photo pills, tablets, vitamins and drugs heap in mature hands (freepik.com)

Hygiena

Zlá hygiena zubov je jedným z faktorov, ktoré môžu spôsobiť tvorbu škvŕn na zuboch. Pre udržanie zdravého ústneho prostredia je dôležitá správna každodenná starostlivosť. Odporúča sa čistiť zuby minimálne 2-krát denne.

Pravidelné používanie zubnej kefky, správnej pasty a vyplachovanie úst ústnou vodou pomáha predchádzať vzniku škvŕn na zubnej sklovine. Nevyplachujte si zuby po umytí čistou vodou - účinné látky, ktoré obsahuje zubná pasta tak nenecháte pôsobiť. Použite aj medzizubnú kefku a ak máte príliš malé medzizubné priestory siahnite po dentálnej niti, ktorá efektívne odstráni povlak v mieste bodu kontaktu dvoch zubov kam sa medzizubná kefka nedostane. Práve medzizubné priestory sú náchylné na tvorbu kazov. Nakoniec vypláchnite ústnou vodou, ideálne s obsahom esenciálnych olejov, ktoré v ústnej dutine pôsobia antibakteriálne a postarajú sa o svieži dych.

4ň.png zdroj obázku: Free Photo | Free photo keeping your teeth in good condition (freepik.com)

Pravidelné čistenie je to, čo naše zuby potrebujú

Vybrať ten správny rad produktov pre našu ústnu hygienu je kľúčové. V drogériách sa nachádza veľké množstvo produktov, tak ako vybrať správne? Zubnú pastu a ústnu vodu kupujeme podľa zloženia.Správna zubná pasta a ústna voda by nemali obsahovať alkohol, umelé sladidlá a SLS penidlá či sulfáty. Naopak hľadáme v nich látky ako fluorid, hydroxyapatit a esenciálne oleje, ktoré majú silné antibakteriálne účinky.

Takou radou je aj farebná línia od firmyCurasept s názvom Daycare Protection Booster. Táto rada obsahuje inovatívne a patentované zloženie, ktoré ochraňuje zubnú sklovinu a zdravie celej ústnej dutiny. Vybrať si môžete zo 4 príchutí, pričom fialová línia je v príchuti Bubble Gum a je určená pre detí.

daycare.png

ZDROJE:

1 - https://www.bupa.co.uk/newsroom/ourviews/teeth-staining-foods

2 - https://www.gatewayfamilydentist.com/can-genetics-cause-tooth-discoloration

3 - https://www.researchgate.net/publication/265169002_Extrinsic_stains_and_management_A_new_insight

4 - https://danawaltersdds.com/blog/why-are-my-teeth-yellow-dana-walters-dds/

Posted on aug 09, 2023